Trzebnica i Milicz

2023-06-22 11:40

   W wyśmienitych humorach i nastawieni na wspaniałe przeżycia wyruszyliśmy o 7 rano na pierwszą w tym roku stowarzyszeniową wycieczkę dofinansowaną przez PCPR.

Najpierw pojechaliśmy do Trzebnicy, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium św. Jadwigi czyli zespół klasztorny z początku XIII w. wraz z bazyliką pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja, w której znajduje się grób świętej Jadwigi. Niestety bazylika oraz klasztor nie są przystosowane do osób niepełnosprawnych, ponieważ są tam schody bez żadnych podjazdów.

Następnym punktem wycieczki był Milicz, gdzie obejrzeliśmy piękne ozdoby w Muzeum Bombki. W latach 1951 – 2008 była to jedna z największych w Polsce manufaktur szklanych ozdób choinkowych. W 2013 r. część obiektu przeznaczono na wyeksponowanie ponad 6 tysięcy różnych wzorów ozdób choinkowych. Muzeum jest jego dostępnę dla gości niepełnosprawnych.

Na koniec pojechaliśmy nad Stawy Milickie założone przez cystersów w XIII w., które są największym w Europie ośrodkiem hodowli karpia oraz jednym z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie. Jeżdżąc elektrycznymi meleksami z wesołym panem przewodnikiem mogliśmy podziwiać ten ptasi raj.

 


Strona twórcy serwisu