Wycieczka w czasach epidemii

2020-08-24 11:37

    Mimo że wirus nie odpuszcza, udało nam się pojechać na całodniową wycieczkę dofinansowują przez PCPR.  Z zachowaniem bezpieczeństwa (w maseczkach i dezynfekując ręce) zwiedziliśmy interesujące miejsca.  W imprezie uczestniczyło 10 osób niepełnosprawnych (3 na wózkach inwalidzkich) wraz z opiekunami, przyjaciółmi ze Stowarzyszenia i wolontariuszami.

Najpierw w Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku zwiedziliśmy dawną kopalnię złota i arsenu. Wesoły i obdarzony dużą wiedzą przewodnik pokazał nam unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota oraz bogatą kolekcję skał, rud i minerałów. Zobaczyliśmy też zbiór pamiątek związanych z 10-wiekową tradycją i historią wydobycia złota oraz zapierający dech w piersiach skarbiec z 1066 sztabami złota. Na koniec odbyliśmy krótką lecz „szaloną” przejażdżkę pomarańczowym tramwajem w głąb kopalnianej sztolni.

Następnie pojechaliśmy do Henrykowa do pocysterskiego barokowego zespołu klasztornego z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela, gdzie w latach 1268-1273 powstała księga henrykowska, poświęcona kronice założenia i uposażenia klasztoru, w której tekście zachowało się pierwsze całe zdanie w języku polskim.

Na koniec w Arboretum w Wojsławicach podziwialiśmy piękne okaz różnych roślin.

    Wszyscy żegnaliśmy się, mając nadzieję, że wirus wreszcie odpuści i znowu będziemy mogli zacząć regularnie się spotykać.

     Ponieważ bardzo wzrosły koszty umieszczania zdjęć na stronie naszego Stowarzyszenia  www.mytezpotrafimy.org  relacje ze spotkań są teraz niestety bez fotografii.  Zdjęcia można oglądać na naszym profilu  www.facebook.com/Stowarzyszenie„My też potrafimy”


Strona twórcy serwisu