W Kotlinie Klodzkiej

2018-05-26 18:53

    W piękny majowy dzień członkowie naszego Stowarzyszenia wybrali się na atrakcyjną wycieczkę po Kotlinie Kłodzkiej dofinansowaną przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. 

Pierwszym punktem wycieczki była odsłonięta w trakcie eksploatacji marmuru w 1966 r. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie z niepowtarzalną i piękną szatą naciekową w postaci zwisających ze stropu stalaktytów wraz z cieniutkimi makaronami oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej.

Następnie malowniczo wijącą się przez około 35 km wieloma serpentynami wąską i przepaścistą Drogą Stu Zakrętów pojechaliśmy do Kudowy - Czermnej. Trasa biegnie niedaleko Szczelińca Wielkiego - najwyższego wzniesienia Gór Stołowych, a po drodze można podziwiać wyrastające co rusz wysoko ponad drogę różne formacje skalne.

W Kudowie - Czermnej zwiedzaliśmy wybudowaną w 1776 r. przez księdza Wacława Tomaszka Kaplicę Czaszek, w której znajduje się kilkadziesiąt tysięcy ludzkich czaszek i kości - ofiar wojen Śląskich oraz chorób zakaźnych z XVIII w.  I jeszcze w Czermnej w pięknie zachowanej, starej, drewnianej chacie podziwialiśmy ruchomą szopkę, skonstruowaną na przełomie XIX i XX w. przez Frantiska Stepana i składającą się z ponad 200 różnych figurek, które poruszają się.

Na koniec pojechaliśmy do Wambierzyc, gdzie po zjedzeniu obiadu zwiedziliśmy piękną barokową bazylikę Nawiedzenia NMP, wybudowaną w latach 1715-1723.  A po zwiedzaniu odpoczywaliśmy u stóp monumentalnych, kamiennych schodów składających się z 56 stopni prowadzących do świątyni, słuchając znanych utworów muzycznych w wykonaniu różnych zespołów i orkiestr.

Wracaliśmy pełni wrażeń w wyśmienitych humorach.

Jedyną niedogodnością na wyjeździe było brak w Kletnie i Wambierzycach toalet dla osób niepełnosprawnych.


Strona twórcy serwisu