Swiętokrzyskie i Sandomierz

2019-08-28 18:36

      Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu kolejny raz z Urzędu Miasta Karpacza w ramach wsparcia organizacji pozarządowych oraz środków własnych naszego Stowarzyszenia, w dniach 23 – 25 sierpnia byliśmy na świetnej wycieczce integracyjnej w świętokrzyskim i w Sandomierzu.  Wśród uczestników m.in. było 6 osób niepełnosprawnych w tym 3 na wózkach inwalidzkich oraz mieszkańcy Karpacza.

   Pogoda była wspaniała i humory dopisały. Wszyscy pomagali sobie na wzajem. Wspólnymi siłami pokonywaliśmy różne trudności i dzięki temu w ciągu 3 dni udało nam się sporo zwiedzić: 1.  muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych, 2.  Jaskinię Raj położoną w pobliżu Chęcin, która wyróżnia się wyjątkowo bogatą, szatą naciekową, 3.   Bazylikę mniejszą pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu (kościół świętokrzyskiego opactwa Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, najstarsze polskie sanktuarium, miejsce szczególnego kultu w XV w.), 4.  pojechaliśmy do Sandomierza położonego nad Wisłą na siedmiu wzgórzach, gdzie m.in. jeżdżąc elektrycznymi autami mogliśmy podziwiać piękną część miasta, 5.  spacerowaliśmy po Kielcach, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zlokalizowaną w samym centrum na Wzgórzu Zamkowym i Pałac Biskupów Krakowskich, w którym od 1971 r. mieści się w nim Muzeum Narodowe,  6.  w powrotnej drodze pojechaliśmy jeszcze do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, które jest Parkiem Etnograficzny z 38 zabytkowymi obiektami budownictwa drewnianego (chatami, wiatrakiem, kuźnią, dworkiem, kościołem...) przeniesionymi z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego i rozmieszczonymi na terenie o powierzchni 65 ha.

     Ponieważ bardzo wzrosły koszty umieszczania zdjęć na stronie naszego Stowarzyszenia  www.mytezpotrafimy.org  relacje ze spotkań będą teraz niestety bez fotografii. A zdjęcia można oglądać na naszym profilu  www.facebook.com/Stowarzyszenie„My też potrafimy”


Strona twórcy serwisu