Bank Genów

2024-07-26 17:01

      Jak co roku wakacyjną porą urządzamy stowarzyszeniowego grilla.  Tym razem na miejsce spotkania wybraliśmy Leśny Bank Genów w Kostrzycy. 

„Już na początku XX w. zaczęto wybierać i chronić wyróżniające się drzewostany jako źródło materiału siewnego. Po II Wojnie Światowej zaczęły powstawać chłodnie do wieloletniego przechowywania nasion, w celu zachowania ciągłości produkcji szkółkarskiej.  W Ameryce Północnej i kilku krajach Europy powstała idea zakładania banków genów.  W Polsce na to miejsce wybrano teren Nadleśnictwa Śnieżka, położony w bliskości drzewostanów dotkniętych klęską ekologiczną wywołaną przez emisje przemysłowe z zakładów w Czechosłowacji, Niemczech i Polsce.  Projekt przewidywał utworzenie nowoczesnej placówki, nastawionej na gromadzenie i ochronę zasobów genowych rodzimych gatunków drzew i krzewów leśnych, a także zagrożonych gatunków roślin zielnych.  13 grudnia 1995 r. nastąpiło uroczyste otwarcie LBG Kostrzyca, a z dniem 1 stycznia 1996 r. jednostka zaczęła działać.  Realizuje się tu całokształt działań: od zbioru szyszek i owoców, poprzez przechowywanie nasion, po ich przysposobienie do siewu. W razie konieczności jest możliwość rozmnażania wegetatywnego.  Bank dysponuje własną stacją oceny nasion. Przechowywanie odbywa się w temperaturze -10/-20°C, w metalowych, niekorodujących, szczelnie zamykanych pojemnikach.  Wokół budynków wykonano nasadzenia roślin, są oczka wodne i arboretum.”

Najpierw po obiekcie i przyległym terenie oprowadziła nas pani Joanna Borowy - starszy specjalista ds. edukacji przyrodniczo – leśnej opowiadając o zagrożeniach ekologicznych i klimatycznych oraz ratowaniu nasion ginących gatunków roślin.  Następnie, w przygotowanym do tego miejscu, piekliśmy na ognisku kiełbaski, wesoło sobie rozmawiając.

 


Strona twórcy serwisu